17 Ocak 2022, Pazartesi

Türkiye Maarif Vakfı’na aktarılan bütçe 1 milyar 77 milyon TL

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2016’da kurulan ve “FETÖ” okullarını devralan Türkiye Maarif Vakfı’na, 2021 yılında 1 milyar 77 milyon TL bütçe aktarıldığını açıkladı. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç’ın “okullarda koronavirüse karşı alınan önlemlere ilişkin” verdiği soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’deki okullarda uygulanan salgın tedbirlerini anlattı.   

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme” protokolü kapsamında oluşturulan kılavuzun okullara rehberlik ettiğini söyleyen Özer, okullardaki yardımcı personeller hakkında da bilgi verdi.   

‘113 BİN TEMİZLİK GÖREVLİSİ BULUNMAKTADIR’

Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre MEB’e bağlı ilköğretim ve ortaöğretim okullarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi yardımcı hizmetler sınıfında 27 bin 250 personel olduğuna belirten Özer, “13 bin 663 sürekli işçi, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında 31 bin 5 işçi, Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 42 bin işçi olmak üzere toplam 113 bin 918 temizlik görevlisi bulunmaktadır. 2021-2022 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde TYP kapsamında 10 bin temizlik personelinin daha alımı yapılacaktır” ifadelerine yer verdi.   

MASKE VE DEZENFEKTAN BÜTÇESİ 719 MİLYON TL

Özer, 2021-2022 eğitim öğretim yılında 81 il milli eğitim müdürlüğüne maske ve dezenfektan alımı için ödenek gönderildiğine de vurgu yaparak, bu kapsamda ayrılan bütçenin ise 719 milyon 103 bin TL olduğunu aktardı.   

TÜRKİYE MAARİF VAKFI’NA 1 MİLYAR 77 MİLYON TL AKTARILDI

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, CHP’li Kılıç’ın, MEB tarafından Türkiye Maarif Vakfı’na ne kadar bütçe ayrıldığına ilişkin sorusunu da cevapladı. Özer, “FETÖ”den alınan yurt dışındaki okulları işleten Maarif Vakfı’na 2021 yılı bütçesinden 1 milyar 77 milyon TL kaynak aktarıldığını söyledi.   

‘VAKFIN 45 OKULU AÇIK’

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bütçe görüşmelerinde verdiği bilgiye göre; Maarif Vakfı ile birlikte 43 ülkede “FETÖ okullarının” faaliyetleri tamamen ya da kısmen sonlandırıldı. Bu mücadelenin süreceğini söyleyen Çavuşoğlu, “Maarif Vakfımızın 45 okulu ve eğitim merkezi şu anda açık, faal durumda. Değerli kadınlarımız, hanımefendiler, bunlardan 10 tanesi ise kız okuludur” ifadelerine yer verdi.  

VAKIF, 67 ÜLKEDE FAALİYET YÜRÜTÜYOR

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 2016 yılında 6721 sayılı kanun ile kurulan Türkiye Maarif Vakfı, yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti adına Millİ Eğitim Bakanlığı dışında doğrudan eğitim kurumu açma yetkisine sahip tek kuruluş. Vakıf, dünya genelinde 104 ülkeyle kurulan resmî temaslar sonucunda 52 ülkede temsilcilik ofisi açmış olup, 67 ülkede eğitim-öğretim faaliyetleri yürütüyor.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

İBB Duyurdu: ‘Askıda Fatura’da Ödemeler 44 Milyonu Aştı

İBB’nin ihtiyaç sahipleri için başlattığı ‘Askıda Fatura’ uygulamasında ödenen su, elektrik ve doğalgaz faturası miktarı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir