22 Mayıs 2022, Pazar

Türkiye Sinemasında Kuir Temsiller Semineri 11 Nisan’da Düzenlenecek

Gelirleri 11 Mart’ta Beyoğlu’nda saldırıya uğrayan trans kadın Asya’nın tedavisine harcanacak olan Türkiye Sinemasında Kuir Temsiller Semineri 11 Nisan’da düzenlenecek.

Türkiye’de LGBTİ+ alanında içerikler üreten bir dijital dergi olan GZone, 11 Mart 2021 tarihinde Beyoğlu’nda kezzaplı saldırıya uğraması sonucunda bir gözünde görme kaybı oluşan trans kadın Asya’nın tedavi masraflarına destek olmak adına bir seminer düzenliyor.

GZone yazarlarından eğitmen Azmi Recep Özdaş‘ın sunumuyla gerçekleşecek olan Türkiye Sinemasında Kuir Temsiller Semineri 11 Nisan Pazar günü saat 15:00’te çevrimiçi olarak düzenlenecek.

Türkiye Sinemasında Kuir Temsiller Semineri
11 Nisan’da gerçekleştirilmek üzere planlanan seminer, 90’lı yıllarda çekilmiş bazı yerli filmlere bakarak o dönemin Türkiye’sinin sosyopolitik atmosferine odaklanacak. Hikâyelerin geçtiği mekânlar ve zamanlar üzerinden Türkiye sinemasındaki kuir temsilleri anlamaya çalışıp keskin cevaplar aramak yerine, belli hatları olan ama hep kendinden taşan “Kuir film nedir?”, “Kuir film neye denir?”, “Bir filmi neye göre kuir olarak okuruz?” gibi sorular sorulacak.

Aynı zamanda seminerde bahsi geçen temsillerin oluşturduğu görsel hafızanın ve direniş belleğinin hangi tip dayanışmaları inşa edebileceği tartışılacak. Bu sebeple şiddet ve nefret söylemlerine karşı dayanışmanın önemine dikkat çeken dersten elde edilecek gelirin tamamı bir süre önce nefret saldırısına maruz kalan trans kadın Asya’nın hastane ve tedavi masraflarına destek olacak.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Kılıçdaroğlu’ndan Cumhurbaşkanı Adayı Açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ‘üçüncü ittifak’ çıkışıyla ilgili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.