25 Mayıs 2022, Çarşamba

“Türkiye Üçüncü Kapanmaya Yaklaşık 11 Milyon İşsizle Giriyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TÜİK’in dün açıkladığı işsizlik verilerini değerlendirdi. Ağbaba, “Her iki emeklinin birisi ya çalışıyor ya iş arıyor. Tarihimizin en çok işsizlik rakamıyla karşı karşıyayız. Her saat başı 347 insan işsiz kaldı. Türkiye üçüncü kapanmaya yaklaşık 11 milyon işsizle giriyor” dedi.

CHP Malatya Milletvekili Ağbaba, TÜİK tarafından açıklanan mart ayı istihdam verilerini Malatya’da basın toplantısı düzenleyerek değerlendirdi.

Ağbaba, “Bir ayda 250 bin yeni işsizimiz olmuş. Bu Karabük’ün, Burdur’un Bilecik’in nüfusundan fazla. Gerçek işsizlik yüzde 28,3. Bir başka gerçek, her dört gencimizden biri işsiz. 5 milyon 700 bin gencimiz ne istihdamda ne eğitimde, ev genci olmuş durumda. Bir de çalışan emekliler var. Her iki emeklinin birisi ya çalışıyor ya iş arıyor. Tarihimizin en çok işsizlik rakamıyla karşı karşıyayız. TÜİK verilerine göre 2020 yılında işsizlik 4 milyon 61 bin kişi ile yüzde 13,2 hesaplandı. Her saat başı 347 insan işsiz kaldı. Türkiye üçüncü kapanmaya yaklaşık 11 milyon işsizle giriyor” diye konuştu.

“EMEKLİ İFTAR, SAHUR KURAMAYACAK”

Emeklilerin yaşadığı sorunlara da dikkat çeken Ağbaba şunu söyledi:

“Diğer yandan AKP’nin ve Sayın Cumhurbaşkanı’nın emeklilerle ilgili söylemlerini duyuyor ve gülüyoruz. ‘Bizim zamanımızda emekli en rahat günlerini yaşıyor’ diyor. Sokağa çıkın, halinden memnun emekli varsa ben utanacağım. Emekli, asgari ücretli, işsizden zaten vazgeçtik, ramazan sofrası kuramıyor. Artık iftar, sahur kuramayacak. O coşkuyla yapılan sofralar tarihe karıştı. Emekli tarihin en yoksul günlerini yaşıyor. 2 milyon 600 bin insanımız aylık 763 TL ile geçiniyor. Bunu Veli Ağbaba demiyor, TÜİK verilerine bakın.” (ANKA)

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Kılıçdaroğlu: Görevimiz, Bedel Ödeyenlerin Yanında Durmak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.