17 Mayıs 2022, Salı

Türkşeker’in Başında İlahiyatçı, Yönetiminde ise Çift Maaşlılar Var

Şekere yapılan zam ile bir kez daha gündeme gelen Türkşeker’in Genel müdürü Mücahit Alkan’ın ilahiyat mezunu olduğu ve 5 yönetim kurulu üyesinin de çift veya üç maaşlı olduğu ortaya çıktı.

Enerjiden gıdaya, ulaşımdan akaryakıta pek çok ürüne art arda zamlar gelirken, Türkşeker’de yüzde 31’lik zam kararı almış ve “güncelleme” ifadesini kullanmıştı. Sektörün yüzde 35’ini elinde tutan Türkşeker, zam kararının ardından yurttaşların tepkisine neden olurken, yönetiminde yer alan isimlerin de öz geçmileri dikkat çekti.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre Genel Müdür Mücahit Alkan, Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdi. Alkan, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı olduğu dönemde İGDAŞ bünyesinde görev aldı.

‘ZAM YOK’ DEMİŞTİ

2019’dan bu yana Türkşeker’in başında olan Alkan, geçen yıl kasım ayında “Stok yapanın stokları elinde patlar. 2022 Eylül ayına kadar şekere zam yok” demişti.

‘AKP’NİN LİYAKAT ANLAYIŞI’

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “AKP’nin liyakat anlayışı burada da devreye giriyor. Türkşeker’in başına ilahiyat mezunu, şeker fabrikalarıyla hiç ilgisi olmayan birini getirdiler” dedi.

ÇİFT MAAŞLI YÖNETİCİLER

AKP tarafından görevlendirmelerin yapıldığı pek çok kurumda iki ve daha fazla maaş alan isimler de sıkça kamuoyunun gündemine girerken, aynı durumun Türkşeker’de de yaşandığı ortaya çıktı. Kurumda, Genel Müdür Mücahit Alkan dışındaki yönetim kurulu üyelerinin tümünün çift ya da 3 maaşlı olması dikkat çekti.

O isimler ve görevleri ise şöyle:

Hazine ve Maliye Bakanlığı Bürokratı Sevda Mersin: Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı, aynı zamanda Türk Şeker Yönetim Kurulu üyesi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Celalettin Sıvacı: Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu ve Türk Şeker Yönetim Kurulu üyesi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Mustafa Koç: Devlet Malzeme Ofisi ve Türk Şeker Yönetim Kurulu üyesi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Daire Başkanı Yasin Er: Türk Şeker Yönetim Kurulu Üyesi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı eski Vergi Denetim Kurulu Başkanı Suat Sarıgül: Merkez Bankası Denetleme Kurulu Üyesi ve Türk Şeker Yönetim Kurulu üyesi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Hande Karacasu Serbest Bırakıldı

Göçmen sorununa değinen ‘Sessiz İstila’ videosunu yayınlayan spiker Hande Karacasu, gözaltına alınmasının ardından serbest bırakıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.