24 Mayıs 2022, Salı

Ukrayna, Rusya’nın Baş Diplomatını Sınır Dışı Etme Kararı Aldı

Ukrayna yönetimi, Rusya istihbaratının gözaltına aldığı diplomatına cevap olarak, Moskova’nın Kiev Büyükelçiliği’nde görev yapan baş diplomatını sınır dışı etme kararı aldı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, söz konusu diplomatın 22 Nisan’a kadar ülkeyi terk etmesini istedi.

Ukrayna-Rusya krizi, karşılıklı yapılan diplomatik hamlelerle sürüyor.

Rus istihbaratının, Moskova’da görev yapan Ukrayna’nın St. Petersburg Konsolosu Aleksandr Sosonyuk’u “Rusya’ya ait gizli bilgileri toplamak” suçlamasıyla gözaltına almasının ardından Kiev yönetiminden yanıt gecikmedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Moskova yönetiminin Kiev Büyükelçiliği baş diplomatını sınır dışı etme kararı aldı.

Bakanlık söz konusu diplomatın 22 Nisan’a kadar ülkeyi terk etmesini istedi.

NE OLMUŞTU?

Daha önce de Rusya Dışişleri Bakanlığı, 16 Nisan’da bir Rus vatandaşı ile yaptığı görüşmede güvenlik güçleri ve Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) veri tabanında bulunan gizli bilgileri aldığı sırada, FSB tarafından gözaltına alınan Aleksandr Sosonyuk’un eylemlerinin kabul edilemez olduğu, bunların konsolosluk göreviyle bağdaşmadığı ve Rusya’nın güvenlik çıkarlarına zarar verdiğini belirterek, bu kişinin 22 Nisan’a kadar ülkeyi terk etmesini istemişti.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Hande Karacasu Serbest Bırakıldı

Göçmen sorununa değinen ‘Sessiz İstila’ videosunu yayınlayan spiker Hande Karacasu, gözaltına alınmasının ardından serbest bırakıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.