19 Eylül 2021, Pazar

UNESCO’dan “Ayasofya İçin Derin Endişe Duyuyoruz” Açıklaması

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde olan Ayasofya ve Kariye’de yapılan değişiklikler için Türkiye’yi diyaloğa davet ederek her iki kültür varlığının camiye çevrilmesinin etkileri konusunda endişeli.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde olan Ayasofya ve Kariye’de yapılan değişiklikler için Türkiye’yi diyaloğa davet ederek her iki kültür varlığının camiye çevrilmesinin etkileri konusunda endişeli olduklarını bildirdi.

MİRAS LİSTESİNDEN ÇIKARILMA RİSKİ BULUNUYOR

Korunmayan varlıkların miras listesinden çıkarılma riski bulunuyor. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’ne (UNESCO) bağlı Dünya Mirası Komitesi, Ayasofya ve Kariye’de yapılan değişikliklerle ilgili Türkiye’den rapor istedi.

AYASOFYA, CAMİYE ÇEVRİLMİŞTİ

Türkiye geçen yıl 1985 yılından beri Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Ayasofya’yı ve hemen ardından Kariye’yi camiye çevirmişti. Dünya Kültür Mirası listesinde olan her iki kültürel varlık da camiye çevirme kararı öncesinde müze statüsündeydi.

1 ŞUBAT 2022 TARİHİNE KADAR SÜRE

Dünya Mirası Komitesi, Türkiye’nin Ayasofya ve Kariye’de yapılan değişikliklerle ilgili güncellenmiş rapor sunması için 1 Şubat 2022 tarihine kadar süre tanıdı.

TÜRKİYE’NİN BİLGİ VERMEMSİ KONUSUNDA DERİN ÜZÜNTÜ

Ayasofya’nın camiye çevrilmesinin etkileri konusunda “derin endişe” duyduğunu belirten Komite, Türkiye’nin Ayasofya ve Kariye müzelerinin statüsünü değiştirme niyeti hakkında Komite’ye bilgi vermemesi ve diyalog kurmamasından derin üzüntü duyduğunu da ifade etti.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Koronavirüs Bilim Kurulu Bugün Toplanıyor

Koronavirüs Bilim Kurulu; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve YÖK …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir