23 Mayıs 2022, Pazartesi

Vatandaş Ulaşımda İndirim, Sektör Teşvik Bekliyor

Şehirler arası otobüs biletlerinin fiyatlarının artması seyahatlerin azalmasına sebep olurken, sektör ise artan akaryakıt fiyatları, personel maliyeti, bakım giderleriyle nedeniyle sorun yaşıyor. Yurttaşlar artan bilet fiyatlarında indirim beklerken sektör temsilcilerde teşvik bekliyor. Otobüs ve uçak bileti platformu Obilet.com’a göre, şehirler arası otobüs seferi düzenlemenin maliyeti tahmin edilenden çok daha yüksek.

Sektör, akaryakıttaki ÖTV’nin kaldırılması, biletlerdeki KDV’nin yüzde 8’e düşürülmesi, köprü ve terminallerde yüzde 50 indirim gibi bir dizi uygulamanın devlet teşvikleriyle hayata geçirilmesini talep ederken vatandaş da bilet fiyatlarının düşmesini istiyor.

İŞLETMECİLER YÜKSELEN BİLET FİYATLARINA RAĞMEN HÂLÂ ZARAR EDİYOR

Sözcü’de yer alan habere göre son dönemde artan petrol fiyatlarının da etkisiyle otobüs bileti fiyatlarında yaşanan ciddi artışlar vatandaşların tepkisini çekerken, şehirler arası otobüs işletmecileri yükselen bilet fiyatlarına rağmen hâlâ zarar ettiklerini ifade ediyor. Otobüsle yolcu taşımacılığının maliyetlerini tüm alt kalemleri hesaba katarak analiz eden otobüs ve uçak bileti platformu Obilet.com’a göre, şehirler arası otobüs seferi düzenlemenin maliyeti tahmin edilenden çok daha yüksek.

TEK YÖN 6.600 TL

Bu kapsamda, sefer boyunca 40 koltuk üzerinden 33 koltuğun dolu olduğu varsayılarak yapılan hesaplamaya göre, İstanbul Avrupa yakasından Ankara’ya gidişte bir otobüsün akaryakıt maliyeti 2.900 TL düzeyinde iken, diğer masraf kalemleriyle birlikte bu seferin maliyeti 6.600 TL’ye ulaşıyor. Birçok rotada bilet gelirleri sefer maliyetlerini karşılamıyor.

KDV indirimi biletlere yansır.

‘FİRMALARIN MALİYETLERİ DÜŞÜRÜLMELİ’

Bilet fiyatlarının aşağı çekilmesi için önerilerde bulunan Obilet kurucu ortağı Ali Yılmaz, şunları söyledi: “Firmaların maliyetlerini düşürecek önlemlerle eş zamanlı olarak otobüs biletlerinden alınan KDV oranının yüzde 8’e düşürülmesi halinde, firmaların KDV indirimini bilet fiyatlarına yansıtacaklarını ve tüketicilerin biletlere yüzde 10 indirimli olarak ulaşmasının mümkün olacağını tahmin ediyoruz.”

‘AKARYAKITTA ÖTV KALDIRILSIN’ TALEBİ

Obilet CEO’su Yiğit Gürocak, “Sektörün ayakta kalabilmesi ve tüketicinin mağduriyet yaşamaması adına bazı tedbirlerin alınması gerektiğine inanıyoruz” dedi. Havayolu sektöründe olduğu gibi akaryakıtta ÖTV’nin kaldırılmasını talep eden sektör temsilcileri köprü ve otoyol geçiş ücretleri ve terminal giriş-çıkış ücretlerinde yüzde 50 indirimli tarife uygulanmasını istiyor. Paketin uygulamaya konması halinde, örneğin, İstanbul-Ankara güzergahındaki toplam sefer maliyeti 681 TL azalacak.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Hande Karacasu Serbest Bırakıldı

Göçmen sorununa değinen ‘Sessiz İstila’ videosunu yayınlayan spiker Hande Karacasu, gözaltına alınmasının ardından serbest bırakıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.