21 Ekim 2021, Perşembe

Yanlış Tüketilen 5 Besin

Sağlığınıza dikkat ediyor, spor yapıyor, doğru besleniyorsunuz. Peki bazı yiyecekleri yanlış tükettiğinizi ya da pişirdiğinizi hiç düşündünüz mü? Hepimizin çoğunlukla yaptığı, pek bilinmeyen yiyecek hatalarını hep birlikte öğrenmeye ne dersiniz?

SİYAH ÇAY
Siyah çay içmek, artık üzerine şiirler yazılan bir aktivite. Yalnız uzmanlar, kimileri çok sevse de çayla sütün kesinlikle birbirine katılmaması gerektiğini söylüyor. Sütün içerisinde proteinler, çayın verdiği mineralleri etkisiz hale getirebilir.

ÇİLEK
Çilek, içeriğindeki C vitamini ve antioakdisanlarla sağlığınız için birebir. Ancak eğer çileğe bıçak değdiriyorsanız hata ediyorsunuz. Uzmanlar, çilekte bol miktarda bulunan C vitamininin, ışığa ve oksijene duyarlı olduğunu bu nedenle doğranmadan direkt yendiğinde daha faydalı olacağını belirtiyor.

SARIMSAK
Sarımsak da ise durum tam tersi. Kansere iyi geldiği bilinen ve sarımsakta bol miktarda bulunan ‘allicin’ adlı enzim, C vitaminin aksine oksijeni ve ışığı seviyor. Uzmanlar, sarımsağı doğradığınız ya da ezdiğiniz zaman, içindeki maddeniz gerçekten aktif olmasını istiyorsanız 10 dakika gibi süre sarımsağı dinlenmeye bırakmanız gerektiğini söylüyor.

DOMATES
Vitamini kabuğunda değil ısısında desek? Domates neredeyse tüm öğünlerde tüketilen ve çok sevilen bir sebze. Eğer domatesin içerisindeki likopen adlı enzimden yararlanmak istiyorsanız, domatesi pişirmeli ya da ısıttmalısınız. Böylelikle domatesteki antioksidan miktarı artışa geçecek.

BROKOLİ
Brokoliyi seveni de çok sever sevmeyeni de. Sevmeyenlerin dahi, sağlığa olan etkilerinden dolayı tüketmeye çalıştıkları brokoli, eğer kızartılırsa ya da haşlanırsa bir işe yaramıyor. Brokolinin içerisindeki maddelerden faydalanmanın en doğru ve güvenilir yolu, çiğ yemek ya da buharda pişirmek.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Sahte Aşı Kartı Veya PCR Testi Kullananlar Ne Suçu İşliyor, Cezası Ne?

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adem …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir