27 Haziran 2022, Pazartesi

Yargıtay, Şule Çet Davasında Verilen Cezayı Az Buldu: Uygulanan İndirim Yersiz

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Şule Çet davasında verilen cezada yersiz indirim uygulandığına hükmetti. Buna göre, Çağatay Aksu’nun, ‘cinsel saldırı suçunu gizlemek amacıyla kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Berk Akand’ın da asli fail olarak bu suçlamayla cezalandırılması gerektiği belirtildi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, üniversite öğrencisi Şule Çet’in hayatını kaybetmesiyle ilgili Çağatay Aksu’ya verilen müebbet ve 12 yıl 6 ay, Berk Akand’a verilen 18 yıl 9 ay hapis cezasının bozulması talebiyle tebliğname düzenledi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘yardım’ suçundan cezalandırılan Berk Akand’ın da asli fail olarak cezalandırılması, faillere uygulanan indirimin yersiz olduğu yönünde görüş bildirerek, kararın bozulmasını talep etti.

DHA’da yer alan habere göre, yerel mahkemenin kararı, sanık avukatları, Şule Çet’in yakınları, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İnsan Hakları Derneği, Kadın Dayanışma Vakfı, Ankara Baro Başkanlığı, Adana Baro Başkanlığı ve İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi tarafından farklı gerekçelerle istinafa taşındı. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1’nci Ceza Dairesi, kararı kısmen hukuka uygun bulurken, Berk Akand’a ‘kasten öldürme suçuna yardım etmek’ten verilen cezanın itiraz yolunun açık olduğu, ‘nitelikli cinsel saldırı’, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve ‘suç delillerini yok etme suçlarına yardım’dan verilen cezalara itiraz yolunun kapalı olduğuna karar verdi. Çağatay Aksu yönünden verilen kararların ise itiraz yolunun açık olduğu belirtildi.

Tarafların itirazı sonucu Yargıtay’a taşınan dosyanın, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı incelenmesi tamamlandı. Yargıtay 1’nci Ceza Dairesine dosyanın duruşmalı yapılması talebiyle gönderilen tebliğnamede, sanık ve avukatları ile Şule Çet’in yakınlarının karara itiraz gerekçelerine yer verildi. Tebliğnamede, Adli Tıp Kurumu ve hastane raporlarına da yer verilerek, Şule Çet’in “intihara yatkın bir yapıda” olduğu yönündeki iddiaların havada kaldığı belirtildi.

‘KARAR VE İRADE BİRLİĞİ İÇİNDE HAREKET ETTİLER’

Tebliğnamede, tüm deliller ışığında Çağatay Aksu’un Şule Çet’e cinsel saldırıda bulunduğu, sonrasında Cet’in şiddetli tepki göstermesi üzerine cinsel saldırı suçunun ortaya çıkmaması için öldürülerek veya baygın ya da kendinden geçmiş halde pencereden atılarak hayatına son verildiği değerlendirildi. Tebliğnamede Berk Akand’ın, bütün bunlar olurken hiçbir şeyden haberi olmamasının mümkün olmadığı aktarıldı. Faillerin hayatını kaybeden Şule’nin direncini manevi olarak ve fiilen birlikte kırdıkları, karar ve irade birliği ile dayanışmalı hareket ederek, eylem üzerinde birlikte hakimiyet sağladıklarının kabulünde zorunluluk bulunması karşısında, Berk Akand’ın Çağatay Aksu ile birlikte işlediği, ‘cinsel saldırı suçunu gizlemek ve delillerini ortadan kaldırmak amacıyla kasten öldürme’ suçundan TCK’nın 82/1-h ve 37’nci maddeleri uyarınca fail olarak cezalandırılması gerektiği vurgulandı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

TBMM’de Bu Hafta: Yargı, Müsilaj, Stokçuluk, Finans

TBMM, bu hafta yargı, müsilaj, stokçuluk ve finans konularında yasal düzenleme için çalışmalarda bulunacak. Ayrıca, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.