26 Haziran 2022, Pazar

Yeni Zelanda’da Asgari Ücrete Zam, En Zenginlere Yüksek Vergi

Yeni Zelanda’da asgari ücret, saatlik 20 dolara yükseltildi. Asgari ücret artarken zenginlere de yüzde 39 vergi getirildi. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, asgari ücretin 1 Nisan’dan itibaren uygulamaya gireceğini belirterek, “Ücretler ve sosyal haklar alanında yapılan değişikler en savunmasız olanları savunmak için getirildi” dedi.

Yeni Zelanda’da asgari ücrete zam yapılırken, geliri en yüksek kesimlere ise yüksek vergiler getirildi.

Asgari ücretin saatini 18.90 dolardan 20 dolara yükselten yasa, bugün başbakanın imzasıyla onaylanırken, en yüksek gelir dilimine sahip gruplara da yüzde 39 gelir vergisi getirildi.

Bugün yapılan değişiklerin ardından, işsizlik ve hastalık yardımlarında artırıldı. Değişiklerin 1 Nisan Perşembe günüden itibaren yürürlüğe konması beklenirken asgari ücretteki artışın 175 bin 500 işçiyi doğrudan etkileyeceği belirtildi.

Alınan kararın ardından 175 bin 500 işçinin yararlandığı zamlarla birlikte bunun, ekonomiye yıllık etkisi 216 milyon dolar olarak tahmin ediliyor.

The Guardian’ın haberine göre, En yüksek vergi oranına sahip grup ülke nüfusunun yüzde ikisine tekabül ediyor. En yüksek gelir vergisine sahip grubun yıllık ortalama kazancı 180 bin doların üstünde ve getirilen yüzde 39’luk gelir vergisinin ülke ekonomisine katkısının yıllık 550 milyon dolar civarında olması bekleniyor.

YENİ ZELANDA EN YÜKSEK ASGARİ ÜCRETTE İLK 5’TE

OECD verilerine göre Yeni Zelanda dünyada en yüksek asgari ücretin en yüksek olduğu 5 ülkeden biri. Ülkede havalimanları ve sınır işletmeleri de dahil birçok kişi asgari ücretle çalışıyor.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, asgari ücretteki artışın seçim vaadi olduğunu belirterek, “Bu artış en savunmasız gruplara olan destekleri ve iyileştirmeleri temsil ediyor. Daha fazla ev inşa etmek, sağlık sistemimizi iyileştirmek, eğitim, öğretim ve iş fırsatlarına yatırım yapmak da dahil olmak üzere daha yapılacak çok şey var” ifadelerini kullandı.

Asgari ücret artışına karşı çıkan meclisteki Ulusal Parti Sözcüsü Scott Simpson, “Küçük işletmeler için aşırı belirsizlik döneminde asgari ücreti keskin bir şekilde artırmak ekonomik vandalizmdir” dedi.

Başbakan Jacinda Ardern liderliğindeki hükümet, son dört yılda asgari ücreti kademeli olarak artırarak 2017’den bu yana saatte 4.25 ABD doları artış sağladı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

CHP’den ‘Çocuk Anne’ Raporu: Geçen Yıl 17 Yaş Altı Çocuklar 7 Binden Fazla Bebek Doğurdu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, ülke genelinde çocuk yaşta hamile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.