17 Mayıs 2022, Salı

“Yoksulluğun ve Zamların Araştırılması” Önergesine AKP ve MHP’den Ret

AKP ve iktidar ortağı MHP, muhalefetin toplumdaki sorunlara ve emekçilerin yaşadığı krize ilişkin Meclis’te gündeme getirdiği sorunların araştırılmasına ve çözüm üretilmesine izin vermiyor.

Tarımdaki girdi fiyatlarındaki artış ve artışa engel olacak önlemler için verilen araştırma önergesi, fahiş biçimde artan konut kiralarının araştırılması önergesi, yoksulluğun araştırılması önergesi TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Sözcü’nün haberine göre; tarımdaki girdi fiyatlarındaki artış ve artışa engel olacak önlemler için verilen araştırma önergesi TBMM’de AKP-MHP oylarıyla reddedildi. Önerge sahibi İYİ Parti Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı, gübrenin yüzde 200, mazotun yüzde 105, elektriğin ise yüzde 107 arttığına dikkat çekerek, “Bugün markette 1 kilo limon eşittir 1 litre mazot” dedi. Sıdalı şöyle devam etti: “Doyuyoruz ama beslenemiyoruz, üretiyoruz ama kazanamıyoruz ve buna daha fazla da tahammülümüz kalmadı. Yıllardır ithalata dayalı tarım politikasıyla üretici fiyatları dipte. Kazanamayan çiftçi üretimden çekilince mahsul azalıyor ve fiyatlar da yükseliyor.”

FAHİŞ KİRA ZAMLARININ ARAŞTIRILMASINI DA İSTEMEDİLER

AKP ve MHP milletvekilleri, CHP’li vekillerin fahiş biçimde artan konut kiralarının araştırılması önergesini de TBMM Genel Kurulu’nda oylarıyla reddetti. CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Avrupa İstatistik Ofisi verilerine göre, Türkiye’nin AB üyesi ve adayı ülkeler arasında yüzde 59,8’lik kira artışıyla birinci sırada olduğuna dikkat çekti.

“ARTAN YOKSULLUK ARAŞTIRILSIN” TALEBİNE DE RET

Muhalefetin, yoksulluğun araştırılmasına ilişkin önergesi de AKP-MHP oylarıyla reddedildi. TBMM’deki görüşmelerde söz alan CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, “İnsanlar çuvalla bulgur, patates, soğan alırdı. Şimdi, sizin iktidarınız sayesinde gram ve adet ile alınıyor” diye konuştu.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs ise “AKP iktidarı ‘yoksullukla mücadele edeceğiz’ diyerek iktidara geldi bugün ise holdinglerin iktidarı oldu” dedi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Hande Karacasu Serbest Bırakıldı

Göçmen sorununa değinen ‘Sessiz İstila’ videosunu yayınlayan spiker Hande Karacasu, gözaltına alınmasının ardından serbest bırakıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.