16 Ağustos 2022, Salı

Yurtdışına Gitmek İsteyen Hekim Sayısı 6 Kat Arttı

AKP iktidarının sağlık politikaları Türkiye’de “beyaz göç”e neden oldu. Son beş yılda yurtdışına çalışmak için gitmek isteyenlerin sayısı 6 kat arttı. Hekimlerin yurtdışı tercihinde, ülkedeki çalışma koşullarının ağırlığı, artan şiddet ve mobbing ilk sırada yer alıyor.

BirGün’den Yaren Çolak’ın haberine göre; her uzmanlık alanından ve her yaştan yüzlerce hekim son bir yıl içinde Türkiye’den ayrıldı. Yurtdışına kaçışın en önemli nedeni 36 saati bulan nöbetler, iş yükü, değersizleştirilen meslek, düşük ücretler ve sağlıkta artan şiddet ilk sırada yer alıyor. ‘Sağlıksız’ sağlık sisteminin iyileştirilmesi için hiçbir adım atmayan iktidar aksine söylemleriyle şiddeti de tetikliyor. Salgın en ön saflarda mücadele eden yüzlerce hekim öldü ancak Covid-19 meslek hastalığı sayılmadı. İktidarın bu politikaları nedeniyle yurtdışına giden hekim sayısı her geçen gün artıyor. Öyle ki 2012’de yalnızca 59 hekim yurtdışına gitmek için Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) ‘iyi hal belgesi’ başvurusunda bulunurken 2021’de bu sayı 1405 olarak kaydedildi. 2022’nin ilk ayında ise başvurular adeta hız kazandı yalnızca bir ayda 197 başvuru yapıldı.

‘BU VERİLER HEKİMLERİN ÜLKEDEN VAZGEÇMESİYLE İLGİLİ’

15 Aralık’tan bu yana devam eden eylemlilik süreçlerinin önemine vurgu yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı sağlık çalışanlarının artık bu politikalara dayanamadığının altını çizerken, her geçen gün artan hekim göçüne dikkat çekti.

Korur Fincancı, “Bu veriler, hekimlerin ülkeden vazgeçmesiyle ilgili. Çünkü hiçbir değişiklik hiçbir iyileştirme yapılmıyor. Biz meslek örgütü olarak yapılması gerekenleri ve taleplerimizi iletiyoruz. Ancak karşılık bulmuyor. Hekimlerin dayanamayacağı bir noktaya gelindi. Böyle bir ortamda çalışmak istemiyorlar” dedi.

Hekimlerin hasta bana saldırır mı korkusuyla çalıştığını söyleyen Korur Fincancı, “İktidarın şiddet içeren dili toplumda da şiddeti meşrulaştırıyor. Her sorunun çözümünü şiddetle çözebileceğini düşündürüyor. Pek çok meslektaşımız bu değersizleştirilmiş olma halinden yakınıyor” diye konuştu.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Cari Açık Son 52 Yılın Zirvesinde

Merkez Bankası verilerine göre cari açık son 52 ayın zirvesinde. Mayıs ayı cari açığı ise …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.