27 Haziran 2022, Pazartesi

Yüz Binlerce Kişi Kanser Olabilir

İzmir depremi sonrası hasarlı binaların yıkımı, katil toz olarak bilinen asbest tehlikesini gündeme getirdi. Asbest tozlarının solunum yoluyla vücuda girdiğini belirten uzmanlar, kanser uyarısında bulundu: Bina yıkımı yapılırken yakında bulunan parklarda oynayan çocuklar 25-30’lu yaşlarda kanser olabilir.

İzmir’de 118 yurttaşın yaşamını yitirdiği 30 Ekim 2020 depremi sonrası 680 ağır ve 800 orta hasarlı binada süren yıkım çalışmaları İzmirliler’i kanser riskiyle karşı karşıya getirdi. Binalarda 2010 yılına kadar kanserojen içeren asbest kullanıldığını hatırlatan uzmanlar, yıkım sırasında yüz binlerce kişinin hayatının risk altına girdiğini söyledi.

Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari, “İzmir’de yıkım yapılan yerlerin yakınında parkta oynayan çocuklar 30’lu yaşlarda kanser olabilir” dedi. Ensari sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle eski binaların yapımında kullanılan birçok malzemede asbest var. Boyadan çatıya, parkelerden izolasyon malzemelerine kadar her kısımda asbest bulunur. Yıkım sırasında açığa çıkan asbest rüzgar ile her yere gidebilir. Yani sadece yıkım yapılan alanlar değil İzmir’in tüm ilçeleri bu tehlike ile karşı karşıya. Asbest Türkiye’nin Çernobil’i olmasın. İzmir’de bina yıkımları kontrolsüz şekilde devam ediyor. Bina yıkımı yapılırken yakında çocuklar parkta oyun oynuyor. Bu çocuklar 25-30’lu yaşlarda kanser olabilir. İzmir’de yüz binlerce kişi kanser olabilir. Çıkan molozlar da döküm alanlarına bırakılıyor. Burada asbestin içme suyuna karışma riski bile var.”

İzmir Tabip Odası Çevre Komisyonu Başkanı Dr. Ahmet Soysal ise asbestin kansere neden olabileceğine dikkat çekerek, “Zaman içerisinde solunum yolu hastalıkları, bronşitten akciğer kanserine kadar sorunlar yaratıyor” diye konuştu.

SÖKÜM İÇİN GETİRİLEN GEMİDE “600 TON ASBEST VAR” İDDİASI

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Brezilya donanmasında 21 yıl hizmet veren Uçak gemisi NAe Sao Paulo’nun Aliağa’ya getirilip sökülmesine tepki gösterdi. İKK Sekreteri Aykut Akdemir, geminin madde envanteri hakkında kamuoyunun bilgilendirilmediğini belirtti. Gerekli belgelerin kamuoyuyla paylaşılmadığına dikkat çeken Akdemir, geminin 600 ton asbest barındırdığı iddialarına da değinerek, “Bu belgeler olmadan bu geminin karasularımıza girmesine izin veren her türlü kamu çalışanı suç işlemiş olacak. Çevreye telafisi mümkün olmayan zararlar verecek” dedi.

ANKA

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Yargıtay Canan Kaftancıoğlu’nun Hapis Cezasını Onadı

Yargıtay, Canan Kaftancıoğlu’na 5 ayrı suçtan verilen 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezalarıyla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.