3 Ağustos 2021, Salı

Zapatistalar Yola Çıktı

Meksika’nın İspanya krallığı tarafından işgalinin 500. yılı olacak 13 Ağustos’ta Zapatistalar ülkelerinden kendi inşa ettikleri teknelerle gelip İspanya’da direnenlerle kucaklaşarak ülkeyi “işgal edeceklerini” açıkladı.

Meksika’nın İspanya Krallığı tarafından işgali olarak kabul edilen 13 Ağustos 1521 tarihinin 500. yıl dönümünde, Meksikalı Zapatista Kurtuluş Ordusu tersinden bir işgal planlıyor. Üyelerinin çoğunu Maya kökenli Meksikalıların oluşturduğu devrimci örgütün lideri Subcomandante Galeano, Avrupa’nın adını da değiştireceklerini söyledi.


TESLİM OLMAYAN TOPRAK

Subcomandante Galeano, işgalin yıl dönümündeki planlarına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Avrupa’nın adını da değiştirip kıtaya bundan sonra SLUMIL K’AJXEMK’OP (isyancı toprak, teslim olmayan toprak) ismiyle sesleneceklerini söyledi. Galeano, “Direnen tek bir insan oldukça bu topraklar bu isimle anılmaya devam edecek” dedi.

İspanya’ya kan dökmek için gelmediklerini belirten Galeano, Meksika’nın da hiçbir zaman teslim olmadığını da ekledi: “Bizi hiçbir zaman fethetmediniz.”

Eğer militanların kendi elleriyle yapıp La Montana (dağ) isimli teknelerinin planlandığı gibi işgalin 500. yıl dönümü olan 13 Ağustos günü İspanya’nın Virgo kentine girmesine izin verilirse, eylemciler “direnenler ile birlikte uzak diyarları ve dahi gökyüzünü sallayacak bir parti” verip, halkla kucaklaşarak dans etmeyi planlıyorlar.

İspanyollar, 13 Ağustos 1521 günü Aztek imparatorluğunun başkenti Tenotchilan’ı işgal etmişti. Zapatista Kurtuluş Ordusu (EZLN), Meksika’nın yoksulları ve yerlilerinin oluşturduğu, ülkenin bağımsızlığı ve kurtuluşu için mücadele veren bir örgütlenme.

Kaynak: Independent Türkçe

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

İtalya’da 800’den Fazla Orman Yangını: Pescara’da Tatil Köyleri Boşaltıldı

Avrupa’nın güneydoğusunu ağır sıcak hava dalgası etkisi altına alırken, İtalya’nın Pescara kentindeki bir kumsalın yakınındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir